przysucha24.pl

Nie musisz wyruszać na koniec świata aby przeżyć wielką przygodę.

Skarby Dolnego Śląska. Walim

Bliskość Wałbrzycha oraz Kłodzka, malownicza sceneria Gór Sowich oraz wojenne tajemnice – wszystko to sprawia, iż Walim stał się bardzo ważnym celem wycieczki dla wielu miłośników historii. Czym może się pochwalić to miasto? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie spacerów po jego terenie?

Z kart historii – Walim i jego dzieje

Dla tych osób, dla których Dolny Śląsk to przede wszystkim wspaniała historia, Walim bez wątpienia będzie kuszącym celem wycieczki. To jedno z najstarszych miast na Ziemi Kłodzkiej, które – mimo swej tragicznej historii – wciąż urzeka swym charakterem. Aż do czasów wojny trzydziestoletniej Walim był ważnym ośrodkiem przemysłowym, znanym z wydobycie cennych rud oraz srebra. Od XVIII wieku bardzo ważną rolę w lokalnej gospodarce zaczęło odgrywać tkactwo, a w XIX wieku również turystyka. Dla wielu ówczesnych piechurów, Walim był najlepszym punktem wypadowym na szczyt Wielkiej Sowy – najwyższej góry w Górach Sowich. Pomyślny rozwój miasta przerwany został przez wybuch II wojny światowej oraz przez podjęte przez Niemców prace związane z projektem „Riese”. Budowa podziemnych obiektów o nieznanym do dziś przeznaczeniu to gehenna wielu więźniów obozów koncentracyjnych, których zmuszano tu do pracy ponad siły. Dziś drążone przez więźniów sztolnie są turystyczną wizytówką Walimia i sprawiają, iż miasto to jest bardzo chętnie odwiedzane przez miłośników historii z całego kraju.

Walim i jego zabytki – co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Zwiedzanie Walimia to fascynująca podróż w czasie oraz lekcja trudnej historii, która na każdym z nas może zrobić ogromne wrażenie. Główną atrakcją tego miasta są Sztolnie Walimskie – cenna pamiątka z czasów II wojny światowej oraz miejsce, w którym wciąż trwa pamięć o tragicznych losach więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Tutejsza trasa turystyczna może każdemu dostarczyć niezapomnianych wrażeń, a opowieści miejscowego przewodnika na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. Walim to również spory cmentarz, na którym nie brak mogił przypominających o więźniach obozów koncentracyjnych oraz o tych, którzy zginęli podczas działań wojennych. To również zabytkowe domy oraz świątynie, w gronie których wyróżniają się takie obiekty, jak kościół św. Barbary czy kościół św. Jadwigi. Każdy z tych obiektów może zrobić na nas wrażenie, warto zatem poświęcić im swój czas.

Kto znajdzie tanie noclegi w rejonie tego miasta, ten dodatkowo będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po Górach Sowich. Kusi Wielka Sowa, z której roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę, wielkim powodzeniem cieszą się też te trasy turystyczne, które prowadzą w rejon Głuszycy. Wszystkie te atrakcje sprawiają, iż na terenie Walimia nuda nikomu nie zagrozi, a wędrówki po tej części Dolnego Śląska każdemu z nas dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń.

Radków: co warto wiedzieć o tym mieście?