przysucha24.pl

Nie musisz wyruszać na koniec świata aby przeżyć wielką przygodę.

Cerkiew w Boguszy – dlaczego warto poznać tę cerkiew w Beskidzie Niskim?

Beskid Niski to wyjątkowo atrakcyjna dla turystów kraina. Wycieczki po tej części Polski mogą sprawić wiele przyjemności zarówno amatorom górskich wędrówek, jak i tym, którzy wolą odwiedzać wspaniałe zabytki. Jednym z ciekawszych obiektów może się pochwalić Bogusza, której najcenniejszym skarbem jest dawna cerkiew świętego Dymitra.

Co warto wiedzieć na temat tej beskidzkiej wsi i jej zabytków?

Leżąca w dolinie potoku Królówka wieś Bogusza jest jedną z ciekawszych miejscowości w rejonie Grybowa. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z dokumentów sporządzonych w XV wieku, co jest najlepszym dowodem na długą historię tej osady. To jedna z wielu wsi na tym terenie, w której przed wojną dominowali Łemkowie.

Najcenniejszą pamiątką po dawnych mieszkańcach wsi jest drewniana cerkiew, służąca obecnie jako kościół św. Antoniego – znalazła się ona nawet w rankingu najciekawszych zabytków architektonicznych według portalu https://skyscrapers.pl/. To ciekawy przykład łemkowskiej architektury, typowy dla terenów północnej Łemkowszczyzny. Wzniesiona w konstrukcji zrębowej w połowie XIX wieku, stanęła w miejscu poprzedniej świątyni. W jej bryle doskonale widoczny jest podział świątyni na trzy części: nawę, babiniec oraz prezbiterium. Jej wewnętrzne ściany w latach 70. XIX wieku ozdobiono ciekawą polichromią, którą można podziwiać do dziś. Na uwagę we wnętrzu zasługuje starszy ikonostas, pochodzący z II połowy XVII wieku. Ciekawym elementem wyposażenia wnętrza tej świątyni jest również ołtarzyk Ostatniej Wieczerzy, wykonany najprawdopodobniej w 1630 roku. Ciekawym elementem jest też stojąca w pobliżu cerkwi dzwonnica – współczesny przykład drewnianej architektury, który doskonale komponuje się z tak cennym, zabytkowym sąsiadem.