przysucha24.pl

Nie musisz wyruszać na koniec świata aby przeżyć wielką przygodę.

Cud Opolszczyzny- Góra św. Anny

Góra św. Anny to jedno z siedmiu cudów Opolszczyzny. Miliony lat temu ten uroczy zakątek był czynnym wulkanem. Dziś jest to najpiękniejsze miejsce wzniesienia Masywu Chełmskiego na Wyżynie Śląskiej. Znajduje się tutaj klasztor św. Anny oraz pomnik Śląskiego Czynu Powstańczego.

Historia Góry św. Anny

W przeszłości góra ta miała różne nazwy. Była zwana Górą św. Jakuba, Górą Chełmską oraz Górą św. Jerzego. Obecną nazwę zawdzięcza widzeniu, którego doświadczył Krzysztof Strzała. W miejscu zapomnianej kaplicy św. Jerzego wybudował on niewielki kościółek na ołtarzu którego postawiono figurkę św. Anny. Imieniem patronki nazwano również osadę, która prężnie się rozwijała. Dziś wioska ta nosi również tę nazwę.

Zwiedzając Górę św. Anny wzrok turystów przykuwa przepiękne sanktuarium oraz ogród klasztorny z którego rozciąga się przepiękna panorama. Sanktuarium św. Anny jest prowadzone przez ojców franciszkanów. Znajduje się w nim figura św. Anny Samotrzeciej wraz z jej relikwiami. Na wschodnim i południowym zboczu tej góry znajduje się 40 kaplic kalwaryjskich wzniesionych w latach 1700- 1709, dzięki staraniom Jerzego Adama de Gaschina.
Góra św. Anny znana jest także z walk przeprowadzonych w czasie III postania śląskiego.

Co jeszcze tu zobaczymy?

Znajduje się tu pomnik Śląskiego Czynu Powstańczego oraz Muzeum Czynu Powstańczego upamiętniające krwawe walki powstańców. Pod pomnikiem są zachowane podziemia hitlerowskiego mauzoleum wykutego w skarpie.
Wokół Góry św. Anny znajduje się park krajobrazowy o powierzchni ponad 5 tys. Ha. Powstał on w 1988 roku. Na zboczu góry w rezerwacie znajduje się jaskinia.

Podróżując po Ziemi Śląskiej warto choć na chwilę zatrzymać swój wzrok, by podziwiać z zachwytem urokliwą Górę św. Anny.

Źródło: malopolskainfo.pl