przysucha24.pl

Nie musisz wyruszać na koniec świata aby przeżyć wielką przygodę.

Baraniogórskie atrakcje – Kaskady Rodła

Turyści, którzy jako cel swej wędrówki wybierają szczyt Baraniej Góry, zazwyczaj wdrapują się na nią szlakiem prowadzącym doliną Białej Wisełki. To daje im nie tylko możliwość dotarcia do źródeł potoku o nazwie Biała Wisełka (które łączy się z potokami: Czarna Wisełka i Malinka, tworząc tym samym rzekę Wisłę), ale również na zobaczenie jednego z najpiękniejszych miejsc w rejonie Baraniej Góry.

Słynne Kaskady Rodła

Kaskady Rodła są ściśle związane ze znakiem, którym posługiwali się Polacy mieszkający w Niemczech. To oni stworzyli na ziemiach zachodnich, które po 1918 roku pozostały w granicach państwa niemieckiego, słynny Związek Polaków w Niemczech. Do utworzenia tego związku doszło w 1922 roku w Berlinie. Twórcy związku chcieli posługiwać się początkowo innym znakiem – godłem Polski, czyli znakiem Orła Białego, na co jednak nie otrzymali zgody. I tak zamiast Białego Orła ich symbolem stał się znak rodła. Rodło miało podkreślać przywiązanie Polaków żyjących w państwie niemieckim do swej ojczyzny.

Znak Rodła nie bez powodu znalazł się w dolinie Białej Wisełki. W 1987 roku miano „Kaskady Rodła” nadano pięknym wodospadom, które powstają na Białej Wisełce. W ten sposób tu, u źródeł najpotężniejszej ze wszystkim polskich rzek, uczczono 65 rocznicę powstania Związku Polaków w Niemczech.

Kaskady Rodła zasługują na uwagę turystów

To najpiękniejszy zespół naturalnych progów wodnych w całym Beskidzie Śląskim. Wszystkich progów jest tu aż 16, zaś ich wysokość jest bardzo zróżnicowana. Najmniejszy liczy sobie zaledwie pół metra wysokości, ten największy sięga już do 5 metrów. A wszystko to w otoczeniu starych świerków i jodeł, które liczą sobie blisko 200 lat. Nic dziwnego, że to piękne miejsce od lat zachwyca turystów, którzy chętnie zaglądają tu podczas swych wycieczek na szczyt Baraniej Góry.

Źródło: https://www.kalatowki.com.pl