przysucha24.pl

Nie musisz wyruszać na koniec świata aby przeżyć wielką przygodę.

Chełm dla ciekawych: zespół katedralny na Górce Chełmskiej

Chełm

Jest najważniejszym punktem na planie miasta oraz obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po jego terenie. Górka Chełmska to wyjątkowe miejsce, z którego Chełm nie bez powody jest tak dumny. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca? Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?

Górka Chełmska to wyjątkowe miejsce, w którym tak naprawdę zaczęła się historia Chełma. To tu istniał gród Daniela Romanowicza, wokół którego zaczęło się rozwijać miasto, to tu powstała pierwsza cerkiew, po której do naszych czasów nie zachował się już żaden ślad. Dziś Górka Chełmska kojarzona jest już przede wszystkim z okazałym zespołem katedralnym, któremu z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Uwagę przyciąga tu późnobarokowa bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny, wzniesiona w miejscu XIII-wiecznej cerkwi Bogurodzicy.

Swą obecną formę świątynia ta przybrała w połowie XVIII wieku, a przy jej budowie korzystano z projektu Pawła Fontany. W 1765 roku w świątyni tej odbyło się bardzo ważne wydarzenie – koronacja cudownego obrazu Matki Boskiej Chełmskiej, którego kopia do dziś cieszy się w Chełmie bardzo dużym szacunkiem wśród wiernych. W kościele tym można ujrzeć wiele cennych dzieł sztuki, m.in. obrazy namalowane przez Franciszka Smuglewicza. W czasie zwiedzania bazyliki warto też zwrócić uwagę na późnobarokowe antepedium, na którym przedstawiono scenę, gdy rycerstwo oddaje hołd obrazowi Matki Boskiej Chełmskiej tuż przed bitwą pod Beresteczkiem.

W pobliżu bazyliki ujrzeć można wiele innych ciekawych obiektów. Pięknie prezentuje się barokowa Brama Uściługska – najstarsza zachowana do dziś budowla na terenie Chełma. Brama ta została wpleciona w ciągu zabudowań gospodarczych, które wznoszono w XVII i XVIII wieku. Pałac Biskupów Unickich, XVII-wieczny klasztor bazylianów oraz park, przez który można przejść w stronę miasta. Ważne miejsce w tutejszym krajobrazie zajmuje też wolnostojąca dzwonnica z XIX stulecia, dziś z powodzeniem wykorzystywana jako punkt widokowy. Kto wejdzie na jej szczyt, ten będzie mógł spojrzeć na Chełm z wyjątkowej perspektywy, a przy okazji ujrzeć trzy potężne dzwony oraz Mauzoleum Ofiar Terroru Hitlerowskiego i Stalinowskiego.

Wiele zabytków i atrakcji o podobnej tematyce można też trafić w Chorzowie i okolicach. Wpadnij do nas na echorzow.pl i stwórz listę najpiękniejszych obiektów do zwiedzenia na Śląsku.