przysucha24.pl

Nie musisz wyruszać na koniec świata aby przeżyć wielką przygodę.

Jurajskie atrakcje – Racławice

Choć Wyżyna Krakowsko-Częstochowska kojarzona jest głównie z ruinami średniowiecznych zamków oraz przyrodniczymi atrakcjami, na jej terenie nie brak też cennych zabytków drewnianej architektury. Gdzie można je znaleźć? Dla tych, których interesuje sztuka sakralna oraz ludowa architektura, ciekawym celem wycieczki może się okazać miejscowość Racławice. Tu, w pobliżu słynnych Jerzmanowic, czekają na turystów nie lada atrakcje. Co warto tutaj zobaczyć? Dla kogo Racławice mogą się okazać ciekawym punktem w programie wycieczki po Jurze?

Z kart historii – Racławice i ich dzieje

Racławice mogą się pochwalić historią sięgająca XIII wieku, a pierwsza pisemna wzmianka na ich temat pochodzi z 1325 roku. Początkowo wieś ta była własnością króla i wchodziła w starostwa rabsztyńskiego. Wiadomo też, że już w XV wieku istniały tu młyny, odgrywające bardzo ważną rolę w lokalnej gospodarce. Współczesne Racławice są jedną z ciekawszych miejscowości w gminie Jerzmanowice – Przeginia, a atrakcyjna okolica sprawia, że dla wielu osób są one ważnym punktem w programie wycieczki po Wyżynie Krajoznawczej. Kusi pobliska Dolina Racławki oraz rezerwat przyrody, znany z ciekawych zbiorowisk leśnych oraz ciekawych roślin, choć uwagę turystów najmocniej przyciąga tutejszy kościół parafialny.

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Ta drewniana świątynia to najcenniejszy zabytek, jakim mogą się pochwalić Racławice. Wzniesiony w początkach XVI wieku, do dziś zachwyca swą późnogotycką formą oraz pięknym wnętrzem. Kto w czasie wycieczki po tej części Jury znajdzie czas na zwiedzenie wnętrza tej budowli, ten będzie mógł się nacieszyć widokiem wielu ciekawych detali, będących ciekawymi przykładami sztuki gotyckiej. Na zwiedzających czeka tu również renesansowa polichromia z połowy XVII wieku, gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem z początku XV wieku oraz obrazy czterech Świętych Dziewic i Zwiastowania z 1472 roku. Warto tu również zwrócić uwagę na takie dzieła sztuki, jak XVI-wieczny tryptyk św. Rodziny oraz późnobarokowy ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Śnieżnej z Dzieciątkiem.

Więcej artykułów dotyczących interesujących atrakcji turystycznych z okolic Krakowa i małopolski znajdziesz w serwisie https://www.region24.pl/.

Racławice to ciekawa miejscowość, której w czasie wycieczki po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. tutejszy kościół to cenny zabytek drewnianej architektury, a znajdujące się w jego wnętrzu dzieła sztuki mają ogromną wartość artystyczną oraz historyczną.