przysucha24.pl

Nie musisz wyruszać na koniec świata aby przeżyć wielką przygodę.

Bursztynowe Żuławy i Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim

Najpiękniej jest na Żuławach późną wiosną, kiedy całe ich połacie toną w rzepaku.

W trakcie podróżowania po nich warto odwiedzić miejsca związane z dawnymi ich mieszkańcami, między innymi holenderskimi osadnikami. Menonici osiedlali się tu od XVI wieku, osuszali tereny, zagospodarowywali łąki, pola.

Co warto wiedzieć o Żuławskim Parku Narodowym?

Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim to prawdziwa kopalnia wiedzy o nich i o całym regionie. Mieści się w budynku dawnej mleczarni (z 1902 roku) Szwajcara Leonharda Kriega. Ale śladów obecności mennonitów możemy szukać także w wielu okolicznych miejscowościach: Rozgarcie i Jeziorze (dawne zbory), w Palczewie i Drewnicy (wiatraki holenderskie), w Stogach Malborskich, Cyganku, Szaleńcu (zabytkowe nekropolie i lapidaria ze stellami). Nie sposób nie zatrzymać się też przy domach w kartkę, tak typowych dla żuławskiego krajobrazu. Należy wiedzieć, że kraciaste domy powstawały tu jednak znacznie wcześniej, niż pojawili się holenderscy osadnicy. Mieszkali w nich bogaci gospodarze (gburowie). Wiele budynków do dziś stoi (najstarszy pochodzi z początków XVII wieku). Prawdziwą perełką jest dom w Trutnowach z pięknymi wnętrzami (udostępniany do zwiedzania). Ale wrażenie robią też domy w Miłocinie, Koszwałach, Suchym Dębie, Orłowie, Żuławkach czy Marynowach (imponujący, można obejrzeć) lub Żelichowie – gdzie powstała gospoda serwująca przysmaki żuławskiej kuchni.

Atrakcją regionu są też pamiątki po czasach rycerzy-zakonników, którzy budowali tu swoje okazałe siedziby. Zamek w Malborku, największy, co roku gości tysiące turystów. Oprócz skarbów przeszłości, mieści on także najcenniejszą na świecie kolekcję bursztynu. Co ciekawe, zamek możemy zwiedzać nawet w nocy (od 1 czerwca w każdą środę, czwartek i piątek w godzinach 21.00-22.30). Warto zajechać też do niezwykłych oddziałów malborskiego muzeum: Zamku w Kwidzynie i w Sztumie. Zamek w Gniewie obecnie pełni funkcję luksusowego hotelu. Wnętrza gotyckiej twierdzy możemy oglądać tylko w wyznaczonych godzinach i z przewodnikiem. Zamek słynie z turniejów rycerskich i festiwalu historycznego, który odbywa się tutaj podczas wakacji.

Artykuły o interesujących atrakcjach turystycznych województwa pomorskiego, znajdziesz w serwisie https://www.pomorzanie.pl/.

Żuławy, w szczególności Elbląskie, możemy podziwiać także z wody

Sezon na rejsy wycieczkowe trwa tu od końca kwietnia do września. Kanał Elbląski na pewno warto tak przemierzyć. Możemy wyruszyć statkiem wycieczkowym z Buczyńca, przedostać się przez zespół pochylni, „popłynąć” po trawie, a potem wpłynąć do absolutnie magicznego rezerwatu przyrody na jeziorze Druzno.

To raj dla wodnego i błotnego ptactwa, malowniczy i dziki. Wycieczkę zakończyć zaś w Elblągu – i koniecznie poznać bliżej to miasto. Żuławska Pętla to z kolei sieć szlaków wodnych: Szkarpawą, Wisłą, Nogatem (w sumie około 300 km) – spodoba się osobom, które żeglują. Cieszy się coraz większą popularnością.