przysucha24.pl

Nie musisz wyruszać na koniec świata aby przeżyć wielką przygodę.

Radków: co warto wiedzieć o tym mieście?

Jest jedną z ważniejszych miejscowości, z jakimi możemy się spotkać w Sudetach, a świetnie rozwinięta infrastruktura sprawia, iż Radków doskonale radzi sobie jako punkt wypadowy w Góry Stołowe. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać wycieczki w pobliskie Skały Radkowskie oraz wędrować w rejonie Szczelińca. Radków sam w sobie może się okazać atrakcyjnym celem wyprawy, a powodów, dla których warto zajrzeć na jego teren, jest sporo. Co warto wiedzieć na temat tego miasta? Jakie atrakcje mogą nas tu oczarować?

Z kart historii – Radków i jego dzieje

Radków jest uroczym miasteczkiem, które dziś radzi sobie bardzo dobrze jako letnisko. Warto jednak pamiętać, iż Radków to ciekawy cel wycieczki dla miłośników przeszłości, a w jego dziejach nie brak ważnych wydarzeń. Jego historia zaczyna się w XIII wieku, a pierwsze dekady istnienia tego miasta to szereg walk o wpływy na jego terenie. Husyci i oddziały Macieja Korwina wyrządziły tu wiele strat, trudnym okresem dla Radkowa i jego najbliższej okolicy były też lata wojny trzydziestoletniej. W drugiej połowie XIX wieku zaczęła się tu bardzo dobrze rozwijać turystyka, co dla podupadającego miasta okazało się wybawieniem. Budowa słynnej Drogi Stu Zakrętów oraz rosnąca moda na wypoczynek w Górach Stołowych to czynniki, dzięki którym miasteczko to mogło szczęśliwie przetrwać trudny okres. Dziś jest to jeden z ważniejszych ośrodków w Górach Stołowych, którego atrakcje cieszą się coraz większym zainteresowaniem polskich krajoznawców.

Radków i jego atrakcje: to trzeba zobaczyć!

Zwiedzanie Radkowa może się dla wielu z nas okazać ciekawym doświadczeniem. W mieście tym nie brak pięknych kamienic, skupionych głównie w rejonie rynku – miejsca bardzo chętnie odwiedzanego przez turystów. Ratusz z połowy XVI stulecia, XVII-wieczna kolumna maryjna oraz pozostałości murów miejskich, które w XV wieku miały zapewniać bezpieczeństwo mieszkańcom Radkowa – oto ważne pamiątki z dawnych czasów, którym warto się tu uważniej przyjrzeć. W czasie wycieczki po Radkowie warto też zajrzeć do wznoszącego się w pobliżu rynku kościoła parafialnego, któremu patronuje św. Dorota. Jest to ciekawy zabytek z drugiej połowy XVI stulecia, mogący się pochwalić wczesnorenesansową formą oraz ciekawym wystrojem wnętrza. Piękne rzeźby, reprezentacyjny ołtarz główny – wszystko to robi wrażenie i sprawia, że wizyta w murach tego kościoła może się na długo zapisać w pamięci zwiedzających. Na uwagę zasługuje też dawny kościół ewangelicki, zbudowany w początkach XX wieku.

Kto znajdzie tanie noclegi w Radkowie, ten będzie mógł aktywnie spędzać wolny czas na wędrówkach po Górach Stołowych lub wypoczywać nad Zalewem Radkowskim. Jedno jest pewne. W tej miejscowości nuda nikomu nie zagrozi, a czas spędzony w tym miejscu dla nikogo nie będzie czasem straconym.

Skarby Dolnego Śląska. Walim