przysucha24.pl

Nie musisz wyruszać na koniec świata aby przeżyć wielką przygodę.

Głuszyca: co warto tutaj zobaczyć?

Kto postanowi spędzić wczasy w Górach Sowich, ten z pewnością na nudę nie będzie mógł narzekać. Ta część Sudetów to piękne trasy górskie, malownicze miejscowości oraz mroczne i tajemnicze pamiątki z czasów II wojny światowej. Gdzie warto się wybrać, by móc w pełni poczuć magię tej krainy? Do Głuszycy – miasta kuszącego wojennymi tajemnicami oraz wspaniałymi pamiątkami z czasów jego świetności. Na co warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki po tym mieście?

Z kart historii – Głuszyca i jej dzieje

Głuszyca jest ciekawym miastem, które może się pochwalić długą i ciekawą historią. Pierwsze wzmianki na temat tej miejscowości pochodzą z końca XIII stulecia, wiadomo jednak, że osada ta istniała już wcześniej. W pierwszym okresie swego istnienia, Głuszyca była bardzo mocno związana z zamkiem Rogowiec, którego ruiny są jedną z ważniejszych atrakcji na terenie pobliskich Gór Kamiennych. Z czasem Głuszyca stała się miastem o sporym znaczeniu, na terenie którego ważną rolę odgrywało tkactwo. Dodatkowo od drugiej połowy XIX wieku zaczęła się tu rozwijać turystyka, dzięki czemu leżąca na pograniczu Gór Kamiennych oraz Sowich Głuszyca stała się popularnym letniskiem. Pomyślny rozwój miasta został przerwany przez wybuch II wojny światowej, a że Niemcy w rejonie Głuszycy zaczęli budować tajemnicze podziemia, tereny miasta stały się trudno dostępnym obszarem na wiele lat. Mimo to wciąż można tu dostrzec wiele ciekawych pamiątek z czasów świetności Głuszycy, można tu również odkrywać tajemnice II wojny światowej.

Głuszyca i jej skarby: to trzeba zobaczyć!

Zwiedzanie Głuszycy może się okazać ciekawym doświadczeniem dla każdego miłośnika historii, a to za sprawą tak ważnego miejsca, jakim jest Podziemne Miasto „Osówka”. Tutejsze podziemia wciąż kryją wiele tajemnic, są też świadkami wielu tragedii ludzkich. O tym, co działo się w tym miejscu podczas II wojny światowej, można posłuchać w trakcie spaceru po trasie turystycznej, którą pokonuje się w towarzystwie miejscowego przewodnika. Głuszyca to również ciekawa miejska zabudowa, w której rolę bardzo ważną odgrywają pałace dawnych fabrykantów. Ciekawym zabytkiem jest tu również kościół Matki Boskiej Królowej Polski, pochodzący z połowy XVIII stulecia. Głuszyca jest też świetnym miejscem wypoczynku dla aktywnych, a kto znajdzie tanie noclegi na jej terenie, ten będzie mógł spędzać wolny czas na górskich wędrówkach lub rowerowych wycieczkach.

Głuszyca to ważny punkt na mapie Dolnego Śląska oraz bardzo ważny punkt dla miłośników historii. Ciekawa zabudowa, malownicza okolica oraz wojenne tajemnice – takie zestawienie sprawia, iż Głuszyca na brak zainteresowania ze strony turystów nie może narzekać. To piękne miasto, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Kłodzko: co warto zobaczyć w tym mieście?