przysucha24.pl

Nie musisz wyruszać na koniec świata aby przeżyć wielką przygodę.

Kłodzko: co warto zobaczyć w tym mieście?

Kłodzko to idealny punkt wypadowy na teren Kotliny Kłodzkiej oraz atrakcyjny cel wycieczki dla każdego miłośnika historii oraz pięknych budowli. To miasto zachwyca, a spacery po jego terenie mogą każdemu z nas dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Co warto wiedzieć na temat Kłodzka i jego skarbów? Jakim zabytkom warto poświęcić tu nieco więcej uwagi?

Z kart historii – Kłodzko i jego dzieje

Najważniejsze miasto Kotliny Kłodzkiej przyciąga malowniczą okolicą oraz długą historią, którą z pewnością warto lepiej poznać. Już pod koniec X wieku pojawiają się pierwsze wzmianki o tym mieście, wiadomo też, że było ono jednym z tych ośrodków, o które toczyła się rywalizacja między Piastami a Przemyślidami. Już w pierwszej połowie XIV wieku Kłodzko mogło się pochwalić prawami miejskimi oraz ciekawą zabudową, w której znalazło się miejsce na takie obiekty, jak ratusz, fara oraz zespół klasztorny Augustianów. Bardzo dobrym okresem dla miasta okazał się wiek XVI, jednak już XVII stulecie przyniosło znaczne spowolnienie rozwoju Kłodzka. Sporo zmian w lokalnej gospodarce następuje w XIX wieku. To czas intensywnego rozwoju turystyki w Sudetach, na czym zyskuje i Kłodzko, i jego najbliższa okolica. Do dziś turystyka jest tu bardzo ważną gałęzią gospodarki, a że na terenie Kłodzka czeka wiele zabytków, każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po tym mieście?

Kłodzkie skarby: co warto zobaczyć?

Zwiedzanie Kłodzka to wyjątkowa podróż w czasie, w trakcie której można spotkać się z malowniczymi zakątkami oraz unikalnymi budowlami. Turystyczną wizytówką miasta jest twierdza, która dumnie wznosi się nad miastem. Ta potężna fortyfikacja jest cenną pamiątką z czasów Pruskich, a urządzona na jej terenie trasa turystyczna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Potężne bastiony, podziemne chodniki minerskie oraz ciekawe opowieści miejscowych przewodników – wszystko to sprawia, iż wizyta na terenie Twierdzy Kłodzkiej na długo zapisze się w pamięci każdego z nas. Wielkie wrażenie może tu zrobić rynek z pięknym ratuszem i kamienicami, których elewacje przyciągają uwagę wspaniałymi dekoracjami. Dla miłośników średniowiecznej sztuki sakralnej nie lada gratką okaże się wizyta w kłodzkiej farze, w której wnętrzu zgromadzono wiele cennych przedmiotów. Innym zabytkiem sakralnym, obok którego nie można przejść obojętnie, jest zespół klasztorny franciszkanów. Powstał on na przełomie XVII i XVIII wieku, a jego dumą jest okazały kościół Matki Boskiej Różańcowej.

Co jeszcze warto zobaczyć w Kłodzku? Kamienny most św. Jana, będący cennym skarbem z czasów średniowiecza, oraz dawny konwikt jezuicki, dziś służący jako siedziba Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Dla tych, którzy szukają mocnych wrażeń, ciekawym miejscem może się też okazać Podziemna Trasa Turystyczna, prowadząca pod kłodzkim rynkiem. To kolejna ciekawostka, dzięki której wizyta w stolicy Ziemi Kłodzkiej na długo pozostanie w naszej pamięci.

Głuszyca: co warto tutaj zobaczyć?